5 bine yakın kişi Karabağ’dan Ermenistan’a geçti

Ermenistan hükümeti, Azerbaycan’ın askeri operasyonu sonrası Karabağ’da sağlanan ateşkesin ardından öğle saatleri itibarıyla bölgeden ayrılan 4 bin 850’nin üzerinde kişinin sınırı geçerek Ermenistan’a ulaştığını açıkladı. Bölgeden paylaşılan görüntülerde de onlarca aracın Karabağ’dan ayrılmak üzere yola çıktığı görüldü. Hükümet, bu sabah itibarıyla 2 bin 900’den fazla kişinin Ermenistan’a ulaştığını açıklamıştı.

Reuters’ın haberine göre, Karabağ’da kurulan ve uluslararası olarak tanınmayan yönetimden yapılan açıklamada da bölgede yaşayan 120 bin Ermeni’nin zulüm ve etnik temizlik korkusu nedeniyle Azerbaycan’ın bir parçası olarak yaşamak istemediği ifade edildi. Karabağ yönetiminin lideri Samvel Shahramanyan’ın danışmanı David Babayan, “Yüzde 99.9 tarihi topraklarımızı terk etmek istiyor” diye konuştu. Babayan, “Halkımızın kaderi, tarihe Ermenistan halkı ve tüm medeni dünya için bir yüz karası ve utanç olarak geçecek. Kaderimizden sorumlu olanlar bir gün Tanrı önünde günahları için hesap verecek” dedi.

‘KORUMA MEKANİZMASI OLMAZSA SÜRGÜN TEK YOL OLARAK GÖRÜLEBİLİR’

Karabağlı yetkililer, Azerbaycan’ın askeri operasyonu sebebiyle evsiz kalan ve bölgeden ayrılmak isteyen herkesin Rusya barış gücü askerleri eşliğinde Ermenistan’a gidebileceğini ifade etti. Buna göre, yakıtı olan kişiler, araçlarıyla Hankendi’den (Stepanakert) Ermenistan sınırına doğru hareket etti. Ermenistan hükümeti, dün yerel saatle 22.00 itibarıyla bin 50 kişinin Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a geçtiğini duyurmuştu.

Karabağ’daki gelişmelerin ardından ülkesinde protesto, istifa çağrısı ve ‘darbe girişimi’ ile karşı karşıya kalan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Karabağ’a yardım ulaştığını, ancak bölgeden daha fazla kişinin ayrılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Paşinyan, “Eğer Dağlık Karabağ Ermenilerinin evlerinde yaşamaları için uygun koşullar oluşturulmazsa ve etnik temizliğe karşı etkili koruma mekanizmaları olmazsa Dağlık Karabağ Ermenilerinin sürgünü canlarını ve kimliklerini kurtarmanın tek yolu olarak görme olasılığı artacaktır” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN TEMSİLCİLERİ 26 EYLÜL’DE GÖRÜŞECEK

Öte yandan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında 26 Eylül’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ile Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Armen Grigoryan’ın katılımıyla bir görüşme yapılacağı açıklandı.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği’ne dayandırdığı haberine göre, Hacıyev ile Grigoryan’ın yapacakları görüşmeye, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in danışmanları da katılacak.

Görüşmede, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Paşinyan arasında 5 Ekim’de İspanya’nın Granada şehrinde yapılacak görüşmenin hazırlıkları ele alınacak.

Aliyev, Paşinyan ve Michel, 14 Mayıs’ta Brüksel’de üçlü toplantıda bir araya gelmiş ve 1 Haziran’da Moldova’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz’un da katılımıyla beşli toplantı yapmıştı.

AZERBAYCAN: MAYIN PATLAMASI SONUCU 2 ASKER ÖLDÜ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki Ermeni güçlerinin döşediği mayının infilak etmesi sonucu iki askerin hayatını kaybettiğini, bir askerin yaralandığını duyurdu.

AA’nın haberine göre, bakanlıktan yapılan açıklamada, dün 17.35 sıralarında Azerbaycan ordusuna ait kamyonun geçişi sırasında mayının patladığı bildirildi. Açıklamada, Azerbaycan mevzileri arasındaki ikmal yoluna döienen mayınının infilak etmesi sonucu araçta bulunan askerlerden Ekrem Şadmanov ve Tural Seyidov’un hayatını kaybetti, Elvin Aliyev’in yaralandığı belirtildi. Yaralı askerin hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x